sportovní aerobik

Sportovní (oficiálně gymnastický) aerobik je aerobik upravený pro soutěže. Závodníci se prezentují soutěžní sestavou, která obsahuje komplexní pohyby aerobiku v rovnováze s prvky obtížnosti. Soutěže jsou organizovány ČFG (Česká gymnastická federace) a FISAF (Český svaz aerobiku)

Soutěží se v několika kategoriích:

 • individuál ženy/muži
 • smíšené páry
 • trojce

Ukázka sportovního aerobiku v podání trenérky Kristýny Doležalové ZDE

Fitness aerobik

Fitness aerobik je kategorie pěti až osmi členných týmů. Závodní sestava trvá necelé dvě minuty a hodnotím zde zejména synchron všech členů týmu, obtížnost, originalita a plynulost formací. Tato kategorie je velmi populární nejen u závodníků, ale především u diváků

Ukázka fitness aerobiku jedno z nejlepších týmů - Aerobic Dancers Kladno ZDE

Trénink 1x týdně 1,5 hod.

Obsah tréninku:

 • pohybová průprava
 • pružnost
 • rozvoj ohebnosti
 • aerobiková příprava (kroky aerobiku v koordinaci s pohyby rukou)
 • gymnastická příprava 
 • akrobacie
 • posilování
 • soutěžní sestavy

Soutěžní Aerobik Master Class (SAMC)

Soutěž pro závodníky, kteří dlouhodobě a pravidelně cvičí aerobik a mají chuť si zazávodit.
Soutěž je určena pro nejširší cvičící veřejnost v kategoriích 8-10, 11-13, 14-17, 18 a více let (kategorie 5-7 let je bez určování pořadí).
Závodník se přihlásí buď předem nebo na soutěž, zaplatí startovné, dostane startovní číslo a nastoupí na závodní plochu (tělocvična) s dalšími závodníky ve své věkové kategorii. Dále soutěž probíhá jako lekce aerobiku, která je upravena podle příslušné věkové kategorie. Závodník se snaží co nejlépe cvičit podle kvalifikovaného lektora. Rozhodčí hodnotí jednotlivé rozsahy z těchto hledisek:
Provedení – technika cvičení, forma a bezpečnost cvičení, správné a zdravotně nezávadné provedení pohybů, držení těla, vedení a kontrola pohybů, jejich přesnost a přesnost. Body se například projevují za poskoky prováděné emoce pouze na špičkách, přehnané prohnutí kolen a loktů, hyperlordoza bederní páteře, zvedání ramen, kyfosa hrudní páteře, nezpevněné držení těla, povolené svalstvo paží …
Prezentace – výraz vyjadřující zájem o cvičení, pozitivní, smělost, kontakt s diváky a rozhodčími po celou dobu závodu.
Schopnost zachycení předvedeného – zachytit přesně a rychlé pohyby předváděné lektorem, motorickou paměť.
Vzhled závodníka – fyzická konstituce musí vypadat zdravě a sportovně.
Výstroj závodníka musí odpovídat na výstroj cvičenců aerobiku tj. aerobní obuv, oblečení ovládání pohybu rozhodčím (přiléhavé), vlasy musí být upraveny, šperky a jiné doplňky nejsou povoleny. Závodnici jsou před závodem povinni zkontrolovat výstroj, zejména upevnění startovního čísla a zavázání tkaniček u bot.

Pokud se chcete závodů zúčastnit, můžeme Vás přihlásit za oddíl, nebo se na závod můžete přihlásit individuálně.Neváhejte se na nás obrátit. 

Ukázka SAMC ZDE